Turniej tańca online – jak go zorganizować, żeby zachwycić uczestników?

Turniej tańca online – jak go zorganizować, żeby zachwycić uczestników?

Kiedy szaleje pandemia, lepiej zostać w domu. Jeśli chcesz wyjść na zewnątrz, pamiętaj o utrzymaniu „social distancing”, do torby weź maseczkę, a ochronne rękawiczki też nie zaszkodzą. Taka sytuacja wpłynęła bardzo mocno na branżę taneczną. Tancerze stracili motywację do intensywnych ćwiczeń, integracja środowiska zamarła, a organizatorzy tanecznych eventów załamali ręce. Przecież w warunkach pandemii nie da się zorganizować turnieju tańca. Na pewno? A co powiesz na turniej tańca online? Oto garść praktycznych wskazówek, jak wziąć się za przygotowanie turnieju w internecie.

Turniej tańca online – od czego zacząć?

Zapewne zastanawiasz się, jak może wyglądać turniej internetowy? Nie wyobrażasz sobie takiego wydarzenia bez setek tancerzy w hali sportowej, porywającego współzawodnictwa i wielkich emocji na parkiecie. Czy online jesteśmy w stanie zorganizować wydarzenie, które chociaż częściowo może wzbudzać emocje widzów? Jak radzić sobie z ograniczeniami, jakie narzuca nam internet? Gdy organizujesz taneczny event online, zacznij od przemyślenia kilku podstawowych rzeczy.

Dla kogo organizujesz konkurs online?

To chyba najważniejsze pytanie podczas organizacji. W obecnej sytuacji instruktor nie zawsze spędza czas ze swoimi podopiecznymi. Niektórzy w ogóle zawiesili treningi. Dlatego nie kieruj zaproszenia do trenera, a bardziej rodziców tancerzy (lub samych tancerzy).

Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, jednak z doświadczenia wiem, że w przypadku turnieju tańca online lepiej działają zgłoszenia indywidualnie, a nie przez organizację czy szkołę. Pamiętaj, aby w regulaminie turnieju zezwolić na zgłoszenia indywidualne tancerzy.

Jak przeprowadzić kwalifikacje do konkursu tańca?

Tutaj najlepszym wyjściem jest przyjmowanie nagrań z występami od uczestników. Organizatorzy często mają dylemat, na jakie nagrania zezwolić tancerzom – czy mogą to być nagrania na scenie z ubiegłych turniejów rozgrywanych stacjonarnie? A jeśli tak, to ile sezonów wstecz dopuszczamy? A może lepsze będą aktualne nagrania z domu, sali treningowej lub na świeżym powietrzu?

Pierwsza opcja spowoduje, że napłynie więcej zgłoszeń. Jednak bieżące nagrania podkręcą rywalizację, a emocje podczas konkurencji będą większe.

Gdy zdecydujesz się na aktualne nagrania, zastrzeż w regulaminie, że:

  • tancerze nagrywają swoje występy we własnym zakresie
  • nagranie ma być w jednym ujęciu, bez cięć
  • nagrania wysyłane są do organizatora w wybranej kategorii

Zdecyduj także, czy kandydaci mogą tańczyć do własnej muzyki lub czy narzucisz im konkretny utwór tak, jak na klasycznym turnieju.

nagranie

Jakie nagrania przyjmować podczas kwalifikacji?

Czym kręcić występy? Gdzie wrzucać nagrania? Być może spotkasz się z takimi pytaniami od kandydatów. Dlatego zastanów się, jakie wymagania techniczne stawiasz nagraniom.

Jakość nagrania

Oczywiście nagrania muszą być dobrej jakości. Uczestnikom powinien jednak wystarczyć smartfon. Dzisiejsze telefony posiadają aparaty wystarczającej rozdzielczości, żeby nakręcić satysfakcjonujący materiał video.

Podkład muzyczny

Niektórzy pomijają ten aspekt, skupiając się wyłącznie na prezentacji, ale zła jakość dźwięku bardzo psuje ogólny odbiór występu. Dlatego zasugeruj, aby tancerze wykorzystali sprzęt muzyczny, który da na nagraniu wyraźny dźwięk. Można także doradzić, aby wkleić oryginalny podkład muzyczny w późniejszym montażu nagrania, o ile tancerze mają odpowiednie umiejętności techniczne.

Gdzie wysłać nagrania?

Tutaj jest kilka opcji. Rozważ, jaka będzie dla Ciebie najlepsza. Wskażę Ci, jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania i jaką metodę preferuję.

E-mail

Odradzam. Bardzo szybko zapełnisz sobie skrzynkę mailową plikami, które niejednokrotnie potrafią ważyć nawet 500 MB.

YouTube

Kandydaci mogą wrzucić nagranie na swoje konto YouTube. Wystarczy, że zalogują się na koncie Gmail. Podgląd takiego nagrania jest prosty. Zalecam wgrywanie filmu ze statusem niepubliczny. Wtedy dostęp do niego mają tylko osoby posiadające bezpośredni link.

Pobieranie filmów z YouTube na dysk komputera jest możliwe, ale bywa kłopotliwe. Można skorzystać z darmowej aplikacji do pobierania ClipGrab. Pamiętaj jednak, że prędkość takiego pobierania jest dość umiarkowana.

Google Drive

Tu także trzeba posiadać konto Gmail. Pamiętaj o odpowiednim udostępnieniu takiego pliku. Ważne, żeby plik był dostępny dla wszystkich posiadających link. Często współorganizatorzy wymieniają się nagraniami między sobą, więc nadanie podstawowych uprawnień może nie wystarczyć.

Zaleta tego rozwiązania jest duża prędkość pobierania.

WeTransfer

To najchętniej wybierana opcja wśród zgłaszających. Pobieranie jest szybkie, jednak ma ograniczenie czasowe. Przy darmowych kontach trzeba pobrać nagranie w ciągu 7 dni od momentu wrzucenia. Później plik nie będzie dostępny. Mimo tego ograniczenia pobieranie jest bardzo wygodne i polecam to rozwiązanie.

Szybkiplik, Mediafire i inne serwisy do hostowania plików

Nie polecam. Albo niskie prędkości pobierania, albo inne ograniczenia w pobieraniu.

Jak przesyłać zgłoszenia na turniej tańca?

Możesz wykorzystać klasyczne karty, jednak zachęcam Cię do wykorzystania internetowego systemu do zapisów KARTAZGLOSZEN.PL. System bardzo ułatwia uczestnikom wysłanie zgłoszenia, a Ty masz jedno miejsce, w którym trzymasz całą dokumentację łącznie z listami startowymi i kontrolą płatności.

W systemie znajdziesz także moduł do zarządzania nagraniami tancerzy. Wystarczy, że uczestnik przy swojej prezentacji załączy link do video, a my jako organizator otrzymamy uporządkowaną listę wszystkich występów z załączonymi nagraniami do pobrania.

KARTAZGLOSZEN.PL pozwoli Ci na kompleksowe zarządzanie organizacją turnieju online. Zaoszczędzisz czas i unikniesz pomyłek.

Kartazgłoszen.pl Kartazgłoszen.pl - pobieranie nagrań

Jak zorganizować sędziowanie?

Możesz połączyć się z sędziami zdalnie. Jednak wtedy odbiór występu przez sędziów zależy bardzo mocno od jakości połączenia internetowego.

Możesz także wcześniej przesłać sędziom nagrania, żeby zapoznali się z występami na spokojnie. Ale to już nie to samo…

Na tą chwilę uważam, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zgromadzenie sędziów na miejscu i prezentacja nagrań na projektorze.

Czy wprowadzić prowadzącego?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaangażować osobę prowadzącą, która będzie zapowiadać występy. Zasady gry pozostają te same, z tą różnicą, że mówimy „sami do siebie”, bez bezpośredniego kontaktu z widownią. Prowadzący oczywiście może na bieżąco odpowiadać na komentarze widzów oglądających transmisję. Zapewnij prowadzącemu mikrofon podłączany przez USB do komputera.

Jak przeprowadzić transmisję?

Czymże byłby turniej bez widowni? Aby ułatwić śledzenie konkurencji w czasie rzeczywistym, należy zadbać o odpowiednią oprawę wydarzenia. Czego użyć? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić kamerę w telefonie i udostępniać obraz na Facebooku bądź YouTube. Jednak możesz zrobić to lepiej 🙂 Skorzystaj z darmowej aplikacji OBS.

obs

OBS ułatwia zapanowanie nad transmisją. Jest to narzędzie o dużych możliwościach:

  • Przygotujesz osobne sceny.
  • Na jednym ekranie wyświetlisz oryginalne nagrania tancerzy, a sędziowie będą mieć osobny podgląd z dźwiękiem na projektorze.
  • W rogu umieścisz podgląd z kamery skierowanej na sędziów.
  • Dodasz logo szkoły, sponsorów, partnerów.
  • Wyświetlisz animowane plansze w zależności od sytuacji podczas turnieju (np. odprawa sędziowska, przerwa techniczna lub ogłoszenie wyników).
  • Podłączysz dodatkowy mikrofon do komputera, aby nagrywać zapowiedzi osoby prowadzącej, przy jednoczesnym wyciszeniu sędziów.
  • Puszczasz w przerwach dowolną muzykę albo podkład podczas ogłoszenia wyników, co mocno podkręca atmosferę 🙂

Możliwości są olbrzymie. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia.

Jeśli zainteresował Cię temat obsługi narzędzia OBS, daj znać w komentarzu – planuję przygotowanie materiału, który pomoże Ci obsłużyć Twój pierwszy turniej online właśnie z wykorzystaniem tego programu.

Jakiej platformy online użyć?

Możesz uruchomić transmisję na Facebooku czy YouTube. Mamy tutaj niestety spore ograniczenia, które mogą całkowicie położyć nasz event. Gdy puszczamy występy z podkładem muzycznym, istnieje ryzyko, że nasza transmisja zostanie przerwana i zablokowana w związku z podejrzeniem naruszenia praw autorskich.

Polecam skorzystać z serwisu Twitch. Jest to platforma bardzo popularna wśród graczy. Niejednokrotnie były tam transmitowane rozgrywki gier komputerowych, więc jest to aplikacja sprawdzona w bojach. Na dodatek nie wymaga rejestracji od widzów. Organizator oczywiście musi założyć konto w aplikacji.

twitch Twitch po zakończeniu relacji udostępnia pełne statystyki transmisji

O czym jeszcze pamiętać?

Choć to oczywiste, wolę jednak przypomnieć – bez dobrego internetu nie mamy co myśleć o transmisji konkursu tańca online. Stałe łącze kablowe musi mieć przyzwoitą prędkością wysyłania (upload, co najmniej 6-8 Mbps).

Czy możesz użyć internetu mobilnego? To bardzo ryzykowne wyjście, bo jego przepustowość zależy od wielu czynników zewnętrznych, np. zasięgu, pogody czy obciążenia urządzeń nadawczych tzw. stacji BTS.

Turniej tańca online – to da się zrobić!

Z moich doświadczeń wynika, że jak najbardziej da się zorganizować konkurs tańca online. I może być pełen emocji. Dlatego nie wahaj się spróbować. Mam nadzieję, że tych parę wskazówek Ci pomoże. Oczywiście nie są to żelazne reguły, których musisz się trzymać. To raczej zbiór przemyśleń, które narodziły się z praktyki.

Masz własne doświadczenia w organizacji turnieju tańca online? Chcesz o coś zapytać? Daj koniecznie znać w komentarzu.

Zostaw swój komentarz